Hippokratov odkaz » Literatúra

Choroba nie je nepriateľ ...


Autorkami knihy „Nemoc není nepřítel, aneb makrobiotický léčebný talíř“ sú Dagmar Lužná – poradkyňa pre zdravú výživu a životný štýl, ktorá sa makrobiotikou a rôznymi výživovými smermi zaoberá viac ako 15 rokov. Svoje získané praktické znalosti sa snaží odovzdávať na kurzoch poriadaných predovšetkým v Olomouci, kde od roku 2000 vlastní i predajňu zdravej výživy Ječmínek. Druhou autorkou je MUDr. Dagmar Vránová, ktorá sa zaoberá celostnou medicínou, dietetikou a reflexnou terapiou.
V jednotlivých kapitolách sa zaoberajú niektorými civilizačnými ochoreniami a uvádzajú rady, ktoré majú pomôcť pri zmiernení klinických príznakov už vzniknutého ochorenia, pri úprave zdravotného stavu a prevencii. Ponúkajú i pohľad tradičnej čínskej medicíny na možné príčiny chorôb, príklady z bylinnej liečby a dietetické odporúčania. Makrobiotické recepty týždenného menu pre určitý typ ochorenia vedú čitateľa k osvojeniu si skladby stravy v každodennom živote v závislosti od ročných období. V svojej publikácii sa venujú nasledovným zdravotným problémom: alergická nádcha, atopický ekzém, vysoká hladina cholesterolu a tukov a porucha ich koncentrácie, vysoký a nízky krvný tlak, menštruačné problémy, ochorenie žlčníka a žlčovodov, artróza, artritída a únava.
Publikácia je doplnená i radami pri prechode na makrobiotickú stravu, objasnením eliminačných príznakov a všeobecnými zásadami pri varení tohto druhu stravy.
V závere Dagmar Lužná píše: „Tak ako nemôžeme zastaviť alebo zmeniť striedanie ročných období, rotáciu zeme, striedanie dňa a noci..., tak nemôžeme (i keď si to myslíme) konzumovať stravu plnú chemikálií, éčok a farbív, bez toho, aby sme na to nedoplatili. Obrovský nárast všetkých civilizačných ochorení je toho dôkazom. Stratili sme pokoru a hlbokú úctu k prírode a odišli sme od prirodzeným spôsobom vyváženej stravy. Pokorne sa teda vráťme k miske obilia, strukovín a zeleniny z prirodzeného ekologického hospodárstva a poďakujme tak, ako naši predkovia vždy ďakovali za všetky dary....tade vedie cesta k uzdraveniu.“

 

 


Svět energií - literatúra o systéme energetickej medicíny

Časopis Zrnění

Zoznam literatúry v češtine

I-časopis Ota Reissa

Encyclopedia - The Kushi Institute of Europe

ZWI1MDljO